Jakub Błaszczykowski Człowiekiem Pojednania i Pokoju 2017

 

 

 

 


 

Podczas tej samej uroczystości P. Felicja Brzęczek (babcia Laureata) otrzymała Medal św. Oliwii od dzieci z Sanktuarium Pojednania


 

 

 

 

 

LAUDACJA JAKUBA BŁASZCZYKOWSKIEGO WYGŁOSZONA PRZEZ JM. REKTORA AKADEMII WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU W GDAŃSKU PROF. WALDEMARA MOSKĘ

Gdańsk, dnia 18.06.2017 r.

Szanowni Członkowie Kapituły,

Szanowni Państwo

            Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność przedstawienia Państwu sylwetki Pana Jakuba Błaszczykowskiego, któremu Kapituła pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia postanowiła przyznać tytuł Człowieka Pojednania i Pokoju 2017.

            Większość z nas tu obecnych doskonale zna aktywność i dokonania sportowe Pana Jakuba, ale pozwolę sobie w skrócie przypomnieć niektóre z nich, jako że od ponad 30 lat zajmuję się działalnością naukową dotyczącą organizacji i historii sportu, mam więc możność osobistej oceny i szczegółowej analizy tych niebywałych osiągnięć.

            Ponieważ laudacja dotyczy tytułu przyznanego sportowcowi w związku z jego społecznym zaangażowaniem, działalnością społeczną i charytatywną, treść mojego wystąpienia będzie ukierunkowana na te aktywności.

Jakub Błaszczykowski urodził się 14 grudnia 1985 roku w Truskolasach na Śląsku. W wieku 8 lat rozpoczął treningi w Rakowie Częstochowa. W wieku 17 lat trafił do Górnika Zabrze. W klubie tym mieszkał w internacie, ale długo tam nie wytrzymał. Wyjechał z internatu wbrew opinii wujka. Jego utalentowani koledzy z tamtych czasów zakończyli swoje kariery najwyżej w III lidze, a on dzięki nadzwyczajnemu uporowi i cechom charakteru stał się gwiazdą reprezentacji Polski i Bundesligi.

Od 11 roku życia wychowywał się pod czujnym okiem babci Felicji i wujka Jerzego Brzęczka – byłego piłkarza i kapitana reprezentacji Polski. To m.in. dzięki nim niezmiennie w życiu i na boisku pokazywał chęć  dążenia do obranego celu. Na boisku jego żywiołowy styl gry zwrócił uwagę łowców talentów z wyższych lig, ale nikt wtedy nie chciał zapłacić za niego kwoty, której żądał klub (ok. 75 tys. zł). Jego kariera zaczęła rozkwitać od chwili debiutu w 2005 roku w Wiśle Kraków, gdzie wkrótce zdobył pierwszą bramkę. Uczcił ją, unosząc w górę dłoń, do nieba. Wiem, że ktoś nade mną czuwa – powiedział – to mama z góry mi pomaga. Nieco ponad rok później wystąpił w reprezentacji Polski. Ryzyko, które podjęła Wisła Kraków, zwróciło się z nawiązką już 12 miesięcy później, gdy Borussia Dortmund zapłaciła za polskiego pomocnika 2,5 mln funtów. Dziś ta cena wydaje się okazyjna. Jako podopieczny Jürgena Kloppa Jakub Błaszczykowski dwa razy wygrał z drużyną rozgrywki Bundesligi w Signal Iduna Park, zdobył mistrzostwo Niemiec i Puchar Niemiec. W 2009 r. w plebiscycie kibiców swojego klubu został wybrany na najlepszego piłkarza roku.

W latach 2010-2014 był kapitanem reprezentacji Polski. Brał udział w Mistrzostwach Europy 2012 i 2016. Jest członkie Klubu Wybitnego Reprezentanta, dwukrotnym laureatem Plebiscytu Piłki Nożnej w kategorii „Piłkarz Roku” w latach 2008 i 2010. Był także zawodnikiem włoskiej Florentiny.

Aktualnie Jakub Błaszczykowski występuje na pozycji pomocnika w niemieckim klubie VfL Wolfsburg oraz z reprezentacji Polski.

Jest mężem Agaty i ojcem dwóch córek: Oliwi i Leny.

 

Działalność charytatywna i społeczna

Jakub Błaszczykowski jest założycielem działającej w Opolu charytatywnej fundacji – „Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski”. Która powstała w celu pomagania dzieciom i młodym ludziom potrzebującym pomocy i pozostającym w trudnych sytuacjach życiowych. Fundacja organizuje m.in. coroczny turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży „Kuba Cup”, odbywający się w Truskolasach – rodzinnej miejscowości piłkarza, ale także inne imprezy charytatywne w różnych sportach, m.in. piłce nożnej i siatkówce.

Kuba Błaszczykowski nie raz potwierdził, że ma wielkie serce. Jego działalność charytatywna, często bez rozgłosu, jest tego dowodem. Były kapitan naszej reprezentacji przekazał m.in. 250 tysięcy złotych na leczenie chłopca chorego na nowotwór. W listopadzie 2014. piłkarze spotkali się z chorymi dziećmi, ale Dominik nie dostał pozwolenia od lekarzy ze względu na poważny stan zdrowia. Pan Jakub nie dał za wygraną i osobiście pofatygował się do szpitala. Od tamtej pory wspierał rodzinę Dominika regularnie, a w końcu sfinansował leczenie chłopca. W wielu innych sytuacjach wykonuje telefony, by być na bieżąco ze stanem zdrowia dzieci, i szczerze cieszy się z poprawy ich zdrowia. Ta postawa jest naprawdę godna podziwu, chociaż sam obdarzony dzisiejszym tytułem na pewno by zaprzeczył i powiedział, że to coś zupełnie zwyczajnego.

Nie inaczej aniżeli wcześniej było zaledwie 3 dni temu, gdzie na boisku w Żywcu zorganizowano charytatywny mecz piłkarski Kuba Błaszczykowski z przyjaciółmi kontra górale i kabareciarze.

Powszechnie wiadomo, że Jakub Błaszczykowski jest człowiekiem nie lubiącym rozgłosu, rodzinnym i niestety doświadczonym przez los. Dlatego wie, jak ważna jest pomoc innym ludziom. Wspiera mieszkańców swoich rodzinnych Truskolasów, ale tez wspomaga chore dzieci. Co ważne, jest ulubieńcem wielu kibiców, co dla osób znających realia stadionowe jest sprawą nie do przecenienia.

W uznaniu swojej działalności dobroczynnej 29 październik 2016 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu.

23 lutego 2017 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Opola.

Jakub Błaszczykowski zawsze podkreślał swoją silną wiarę chrześcijańską, która każe wybaczać. Razem z kolegą z reprezentacji i Borussi Dortmund Robertem Lewandowskim włączył się do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Sam mówił z wielki przekonaniem, że Jezus pomaga w najtrudniejszych sprawach życiowych. Urodzony przywódca, a równocześnie cichy i skromny, człowiek o bardzo silnym charakterze jest przykładem dla wielu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wyrazy najwyższego uznania i szacunku dla Pana Jakuba Błaszczykowskiego. Ja jako rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przekazuję publicznie i opatruję własnoręcznym podpisem.

            Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

            w Gdańsku

            Prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska

 

FOTOREPORTAŻ  Z UROCZYSTOŚCI W ŁĘGOWIE W DNIU 18.06.2017:

wręczenia stauetki "Człowiek Pojednania i Pokoju 2017" Panu Jakubowi Błaszczykowskiemu

i "Medalu św. Oliwii Gołąbeczki Pokoju - od Dzieci z Sanktuarium Pojednania w Łęgowie" Pani Felicji Brzęczek na ręce Pana Jerzego Brzęczka

 

MINI FOTOREPORTAŻ P. WASZKIEWICZA

 

1. Uroczystość rozpoczęła się od występu zespołu LUXTORPEDA

2. Po koncercie odbyła się uroczysta akademia. Dzieci z Sanktuarium Pojednania przekazały na ręce p. Jerzego Brzęczka Medal św. Oliwii - Gołąbeczki Pokoju przyznany Pani Felicji Brzęczek (babci p. Jakuba Błaszczykowskiego, mamie Pana Jerzego)

6. Następnie Pan Jakub Błaszczykowski otrzymał statuetkę "Człowiek Pojednania i Pokoju 2017", przyznaną mu przez kapitułę.

 

FOTOREPORTAŻ M. DROŹDZIKA

 

 

Free Joomla! template by Age Themes

            *