Koncert organowy 6 lutego 2022

Gedymin Grubba – (ur. 1981)

Uhonorowany w 2019 roku przez Prezydenta RP „KRZYŻEM ZASŁUGI” za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski.

Odznaczony w 2017 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”,

a w 2020 odznaczeniem kościelnym „PRO ECCLESIA ET POPULO”

organista, kompozytor, dyrygent.

Jest jednym z najaktywniej koncertujących polskich organistów.

Regularnie koncertuje na wszystkich kontynentach.

Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie! Do tej pory już pięciokrotnie okrążył kulę ziemską z licznymi trasami koncertowymi po całej Europie (wielokrotnie), Ameryce Północnej (sześciokrotnie, w tym aż 25 Stanów USA), Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Azji (trzykrotnie), Australii (czterokrotnie) i Oceanii (trzykrotnie).

W 2021 roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Do tej pory wykonał ponad 2.000 recitali.

W swoim dorobku posiada 20 pozycji płytowych, zrealizowanych również za granicą, w tym także płyty DVD oraz wielopłytowe albumy. Posiada także nagrania radiowe i telewizyjne na całym świecie.

Prowadzi również regularnie kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej na całym świecie. Zasiada w jury konkursów organowych.

W 1999 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest Dyrektorem. To jedna z największych obecnie imprez kulturalnych tego typu w Polsce i Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata.

Do tej pory Festiwal w ramach ok. 650 koncertów odbył się w ponad 70 miejscach na terenie 11 Diecezji w 6 województwach z udziałem ponad 1.500 wykonawców!

Od 2003 Prezes Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré, z którą organizuje ok. 50 koncertów rocznie w całej Polsce i poza jej granicami.

Gedymin Grubba jest powoływany także w charakterze konsultanta oraz opiniuje i nadzoruje nowe instrumenty organowe, różnego zakresu renowacje i rekonstrukcje organów w kraju i za granicą.

Oficjalna strona internetowa: www.gedymin.org