Kapituła wyróżnienia w składzie: abp Sławoj Leszek Głódź (przewodniczący), bp Marcin Hintz, ks. Dariusz Jóźwik, Grażyna Świątecka, Jakub Szadaj, Selim Chazbijewicz, ks. Grzegorz Rafiński (sekretarz),
podjęła decyzję o uhonorowaniu w roku 2020
ojca Jacques’a Mourad i siostry Houdy Fadoul z Syrii
Ojciec Jacques Mourad – zakonnik z monasteru syryjskiego Mar Musa El Habashi (pod wezwaniem św. Mojżesza Abisyńczyka, księcia, który porzucił władzę książęcą, wybierając życie eremity), leżącego w odległości 80 kilometrów. od Damaszku, jest Syryjczykiem urodzonym w rodzinie chrześcijańskiej rytu syryjsko-maronickiego w Aleppo. Po skończeniu liceum poczuł powołanie zakonne. W Seminarium dowiedział się o istnieniu klasztoru Mar Musa, opuszczonego od ponad 300 lat. W 1991 roku podjął dzieło ojca Paolo Dall’Oglio, założyciela wspólnoty Al Khalil (Przyjaciel Boga), której celem jest prowadzenia dialogu islamsko-chrześcijańskiego. Będąc w Syrii, przeżył pięć miesięcy więzienia w tzw. państwie islamskim, wraz z dwustu pięćdziesięcioma chrześcijanami z Qaryatyn, gdzie był proboszczem. Jest jedynym kapłanem ułaskawionym przez Państwo Islamskie ISIS w Syrii. Jacques Mourad jest założycielem, razem z o. Paolo Dall’Oglio (zamordowanym przez ISIS kilka lat temu w Syrii), wspólnoty Al Khalil („Przyjaciel Boga”) w Deir Mar Musa w Syrii, promującej dialog islamsko-chrześcijański. W klasztorach: w Deir Mar Musa, w Mar Elian (w pobliżu Qaryatyn) w Syrii, w Deir Maryam (blisko Sulaymaniyah) w Kurdystanie irackim i w klasztorze Świętego Zbawiciela w Cori w Italii, jest promowany dialog międzyreligijny. W wigilię piątej rocznicy śmierci ojca Paolo Dall’Oglio, 29 lipca 2013 roku w Raqqa, ojciec Jakub podjął dzieło ojca Paolo Dall’Oglio w siostrzanym klasztorze w Cori w Italii, gdzie współpracuje z siostrą (zakonną) Houdą Fadoul.
Siostra Houda Fadoul z wielkim oddaniem koordynuje dzialajność wspólnot założonych przez ojca Jacque’a w Syrii i Iraku, troszcząc się o osoby przybywające na rekolekcje, a także uczestniczy w życiu parafii w Nebek i w Qaryatyn. Działała też w Cori podczas pobytu o. Jacques’a w szpitalu.
Uroczystość miała się odbyć 6 czerwca 2020 roku.
Laureaci nie przybyli do Łęgowa, gdyż w ich ojczyźnie, w Syrii, toczy się wojna i Laureaci postanowili być w Syrii ze swoimi rodakami. Dlatego 6 czerwca uroczystość nie odbyła się w Łęgowie, ale Laureaci są z nami „wirtualnie”:
Statuetka (zaprojektowana przez Wawrzyńca Sampa) została im przesłana pocztą do Italii, gdzie Laureaci mają się wkrótce pojawić:
W Domu Pojednania w Łęgowie został zawieszony (w galerii Laureatów) portret Laureatów wykonany przez Małgorzatę Sosnowską z Łęgowa (foto: zob. wyżej).
Na Drodze Pojednania została umieszczona granitowa płyta z nazwiskami Laureatów:
Dotychczasowi Laureaci:
2013 Adam Daniel Rotfeld
2013 Johannes Goedeke (+2012)
2014 Chiara Anguissola d’Altoè e Giuseppe Petochi
2015 Jerzy Buzek
2016 Krzysztof Zanussi
2017 Jakub Błaszczykowski
2018 Sławoj Leszek Głódź
2019 Wawrzyniec Samp
Matko Boża Bolesna Wspomożycielko Syryjczyków, módl się za nami!