Parafia nasza liczy blisko 4.500 mieszkańców (według rachuby Urzędu Gminy), ale w tej liczbie jest około 500 osób przebywających za granicą i około 200 osób nie identyfikujących się z parafią, co daje liczbę około 3800 parafian. Na terenie parafii pojawiła się znacząca liczba przybyszów z Ukrainy.  Posługę duszpasterską prowadzi w parafii od prawie 30 lat ksiądz proboszcz oraz wikariusz, ksiądz Piotr, który oprócz tego jest katechetą w Szkole Średniej w Rusocinie i w Szkole Podstawowej w Łęgowie. Katechezę w szkole w Rusocinie prowadzi ponadto p. Anna Subczyńska, a w Zespole Szkół w Łęgowie: p. Bożena Matysiak i p. Mariola Dobrzyńska.

W parafii naszej są czterej Szafarze Komunii świętej. Organistką jest p. Amelia Waszkiewicz, której obowiązki pełni czasem p. Przemysław Waszkiewicz. Poradnictwo Rodzinne prowadzi p. Renata Michaluk. Kościelnym jest p. Henryk Kleina. Od ponad 40 lat posługę gospodyni w Łęgowie pełni p. Zofia Michalska. Opiekę nad halą sportową sprawowały dwie Panie wolontariuszki (po odejściu jednej z Pań, potrzebne jest zaangażowanie jednej osoby do pomocy w hali).

4 grudnia ruszyła świąteczna akcja „Paczuszka dla Maluszka”, której głównym organizatorem jest Fundacja Małych Stópek. Jest to zbiórka artykułów kosmetycznych dla dzieci oraz podopiecznych placówek pomocowych takich jak hospicjum dziecięce, hospicjum perinatalne, dom dziecka, dom samotnej matki w całej Polsce. Potrzebne są głównie mleka dla dzieci, kaszki, pampersy o rozmiarze od 4 i większe, kosmetyki dla dzieci. Obok chrzcielnicy jest ustawiona choinka z papierowymi bombkami. Każdy, kto zechce pomóc małym dzieciom i mamom w potrzebie, może wziąć bombkę, a w zamian proszony jest o przyniesienie paczuszki dla maluszka i złożenie jej pod choinką. Dary zostaną przekazane do Fundacji Małych Stópek w Starogardzie Gdańskim. Zbiórka trwa do 8 stycznia.

Ksiądz Piotr Przyborek, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii oraz Szkoły Biblijnej, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś (6 lipca 2022 r.) w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Święcenia biskupie odbędą się w sobotę, 20 sierpnia o godzinie 10.00 w archikatedrze oliwskiej. Prosimy o modlitwę w intencji ks. Piotra oraz całej naszej archidiecezji.

Gedymin Grubba – (ur. 1981)

Uhonorowany w 2019 roku przez Prezydenta RP „KRZYŻEM ZASŁUGI” za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski.

Odznaczony w 2017 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”,

a w 2020 odznaczeniem kościelnym „PRO ECCLESIA ET POPULO”

organista, kompozytor, dyrygent.

Jest jednym z najaktywniej koncertujących polskich organistów.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalna wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Pobłogo + sław chleb, mięso, wędliny, naszą sól, jajka. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz ma wieki wieków. Amen.

Kapituła wyróżnienia w składzie: abp Sławoj Leszek Głódź (przewodniczący), bp Marcin Hintz, ks. Dariusz Jóźwik, Grażyna Świątecka, Jakub Szadaj, Selim Chazbijewicz, ks. Grzegorz Rafiński (sekretarz),

podjęła decyzję o uhonorowaniu w roku 2020

ojca Jacques’a Mourad i siostry Houdy Fadoul z Syrii